Haber

ODTÜ’den online sınav yönetmeliğine ilişkin açıklama

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) yapılan açıklamada, “Çevrimiçi ders sınavına başörtülü öğrenci alınmayacağı” iddiasıyla ilgili olarak, üniversitenin başvuru veya sınav yönetmeliğinde belirtilen uygulamanın uygulanmadığı bildirildi. dahil edildi ve gerekli soruşturma başlatıldı.

Yapılan yazılı açıklamada, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Döneminde yapılacak olan online sınavlara ilişkin bazı öğretim üyeleri tarafından paylaşılan yönergelere ilişkin yayınlanan haberlere ilişkin açıklama yapılması zorunlu hale geldiği belirtildi.

Üniversite olarak 2020 yılı baharından itibaren online sınav koşullarının yerine getirilmesi amacıyla öğrencilerin süreci en rahat ve sorunsuz bir şekilde geçirmeleri için yoğun çaba sarf edildiği vurgulandı. Kovid-19 salgını döneminde Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) verdiği talimatla başladı.

Açıklamada, “Üniversitemizde herhangi bir uygulama veya sınav yönetmeliğinde belirtilen uygulama bulunmadığından, üniversitemizde herhangi bir çevrimiçi sınavda böyle bir kısıtlama uygulanmamaktadır. Bu nedenle söz konusu dersteki sınav yönergeleri ders kitapçığına yazılmamıştır. Üniversite yönetiminin aldığı kararlar esas alınır.” terimi yer aldı.

Açıklamada, sınav süreçlerinin yaklaşık 3 yıldır dünyanın kabul ettiği uluslararası standartlara uygun, online sınav kurallarına uygun ve adil koşullar altında başarılı bir şekilde yürütüldüğü ifade edilerek, buna benzer başka bir olumsuzluğun yaşanmamış olması da bu durumun bir kanıtı sayılabilir.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ayrıca ODTÜ, 85’ten fazla ülkeden öğrenciye ev sahipliği yaparken temel ilke ve bedelleri doğrultusunda hak ve özgürlükleri korur, her türlü ayrımcılığa karşı çıkar, saygı temelinde tüm bağlantılarında önyargısız ve eşitlikçi bir yaklaşımı savunur. “Araştırma yapan hiçbir çalışanımızın, öğrencilerimizin inançlarına ve değerlerine saygısızca davranması kabul edilemez. Bu çerçevede gerekli soruşturmanın başlatıldığını kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

acipayam-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu