Sağlık

Koca’nın ‘taban ödemesi doktor kaybına yol açacak’ eleştirisine yanıt

Bakan Koca, sosyal medya hesabından sağlık çalışanlarına yapılan taban ödemenin hekimlere zarar vereceği tezlerine ilişkin açıklama yaptı.

Tıp doktoru olmayan sağlık çalışanlarına yapılan taban ödemenin düşük kaldığı ve artırılacağı konusunu gündeme getirdiklerini belirten Koca, ödemenin yapılacağı yanılsamasına yol açacak bazı tezlerin ortaya atıldığını bildirdi. “teşvik havuzundan” çıkacak ve hekimler için kayıplara neden olacaktır.

Bu durumun üzücü ve şaşırtıcı olduğunu belirten Koca, şunları kaydetti:

“Uzun zamandır bilinmesi gerektiği gibi taban ödeme, teşvik ödemesini etkileyen bir ödeme şekli değildir. 17 Ağustos 2022’deki Beyaz Reform ile uzlaşma tarihe karıştı. Teşvik, her ayın 15’inde doğrudan, maaş ve sabit ödeme ile birlikte, bordroda gösterilmek suretiyle yapılır. Sağlık meslek gruplarının çalışma ahengini bozacak her türlü yaklaşım, ihtiyaç, zorunluluk ve zorunluluktur. sağlık hizmetlerinde ahlaki gereklilik, etik değildir.Bir sağlık meslek grubu için planlanan iyileştirmenin diğer bir meslek grubu aleyhine olması düşünülemez.Bunları uzun uzadıya konuştuk.Gerçeklere ve işimize bakalım. Önümüzde beklenen yeni Beyaz Reform çağı var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu