Haber

AK Partili Karahocagil: “Amasya’nın Dünya Miras Listesi’ne Alınması İçin Tüm Hazırlıklar Yapıldı”

AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Amasya’nın dünyada eşsiz güzelliklere sahip mistik bir şehir olduğunu belirterek, şehrin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için tüm hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Karahocagil, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Amasya’nın tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını belirterek, 14 medeniyete ev sahipliği yapmış şehrin, sayısız değerlerin yaşatıldığı, tarihi değerleri taşıyan bir kültür hazinesi olduğunu söyledi. geçmiş geleceğe.

Amasya’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen 14 marka şehirden biri olduğunu belirten Karahocagil, Valilik sorumluluğunda UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için tüm hazırlıkların yapıldığını ve belgenin teslim edildiğini kaydetti. 15 Eylül 2022 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığına.

Amasya’da görülmeye değer birçok tarihi ve kültürel eser olduğunu anlatan Karahocagil, 25 bine yakın tarihi eserin sergilendiği Amasya Müzesi’nin görülmeye değer olduğunu ifade etti.

Karahocagil, “Amasya’mız Kalkolitik Çağ, Tunç Çağı, Hititler, Frigler, Kimmer-İskitler, Med-Persler, Helenistik Persler, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerini yaşamış, ve bütün bu medeniyetlere tanıklık etmiş tarihi şehir Amasya bir açık hava müzesidir.Dünyada eşi benzeri olmayan güzellikte mistik bir şehirdir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu